Czas czytania: 2 minut

Życie towarzyskie mózgu - 21 powodów by być z ludźmi - Urszula Dąbrowska

Moja ocena:

5/5

„Życie towarzyskie mózgu. 21 powodów by być z ludźmi” to książka popularnonaukowa autorstwa Urszuli Dąbrowskiej – z wykształcenia biolożki, z zawodu dziennikarki, pisarki i popularyzatorki nauki. Książka jest streszczenie wielu badań naukowych. Autorka pisząc tę pozycję sięgnęła po ponad 12 książek, a samych przypisów dotyczących badań jest około 200. Publikacja stworzona jest z 7 części, które opisują nasze działanie mózgu w konkretnych rolach społecznych. Odpowiada między innymi na pytania:

  • Dlaczego empatia jest tak ważna w życiu człowieka?
  • Co ma wspólnego długowieczność z biesiadami i budowaniem więzi?
  • Ile wynosi optymalna liczba grupy, w której nasze mózgi czują się najbardziej komfortowo?
  • Dlaczego oksytocyna jest nazywana hormonem matczynej miłości?
Dodatkowo nakłania nas do refleksji nad relacjami międzyludzkimi, a przede wszystkim relacjami z najbliższymi: rodziną i przyjaciółmi. Udowadnia, że my jako ludzie nie potrafimy żyć w samotności i tylko żyjąc w społeczności i poczuciu przynależności jesteśmy szczęśliwi. 

Książka „Życie towarzyskie mózgu” to pozycja, którą warto przeczytać jeśli interesujesz się neurobiologią społeczną, funkcjonowaniem ludzi i relacjami społecznymi. Pani Urszula Dąbrowska wykonała świetną pracę pisząc tę pozycję oraz przedstawiając badania naukowe w sposób łatwy i przyjemny w odbiorze czytelników. Polecam!

Zobacz również: Dar – dr Edith Eger

1TOP Cytat:

1. „Tymczasem żyjemy niczym ryby w akwarium. One nie wiedzą, że otacza je woda. My nie zdajemy sobie sprawy, że wszystko, co robimy, robimy dla innych, z powodu innych albo na przekór innym.”